• 02191017183
  • info@paracivil.org

درز انقطاع چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مشخصات مقاله

  • تعداد صفحات:15 صفحه
  • اخرین تغییرات : 1400/07/29
  • تعداد بازدید ها: 1357 نفر
  • بازخوردها:

اولین قدم در ترسیم نقشه های معماری مشخص کردن محدوده ی زمین است. سوالی در این جا مطرح است که آیا طراح معمار می تواند از تمام محدوده ی زمین خود استفاده کند یا خیر؟ پاسخ این سوال قطعا خیر است، چرا که ما مفهومی به نام درز انقطاع رو به رو هستیم. در این مقاله می خواهیم ببینیم درز انقطاع چیست و چگونه محاسبه می شود؟

تاریخچه درز انقطاع

در خلال زلزله سال 1985 مکزیکوسیتی حدود 420 ساختمان تخریب شدند. حدود 20 درصد از این 420 ساختمان بر اثر نیروی ضربه ای که ساختمان های مجاور آن ها در خلال زلزله به آن ساختمان ها وارد کرده بودند تخریب شدند. به همین دلیل از همان موقع راهکارهایی برای جلوگیری از برخورد ساختمان ها به یکدیگر در حین زلزله پیش بینی شد که یکی از ساده ترین و اجرایی ترین راهکارها رعایت درز انقطاع می باشد. لذا از همان موقع در آیین نامه های طراحی لرزه ای ساختمان ها یک مقدار حداقلی برای درز انقطاع مشخص گردید.

درز انقطاع چیست؟

در محل هایی که ساختمان ما مجاور به ساختمان همسایه باشد، طراح معمار باید یک فاصله ای میان ساختمان ما و ساختمان همسایه در نظر بگیرد که در زمان زلزله این دو ساختمان به یکدیگر ضربه نزنند. به این فاصله درز انقطاع می گویند. به عبارت دیگر پلان معماری ساختمان باید به اندازه درز انقطاع از محدوده زمین که قبلا تعیین شده است کوچکتر باشد. در تصویر زیر برای روشن تر شدن مطلب تصویری از درز انقطاع آورده شده است.

محاسبه درز انقطاع

محاسبه درز انقطاع

حال که با مفهوم و فلسفه درز انقطاع آشنا شدیم می خواهیم ببینیم محاسبه مقدار درز انقطاع به چه صورت باید انجام شود. در ویرایش چهارم استاندارد 2800 (آیین نامه طراحی لرزه ای ساختمان ها) در بند 1-4 که به ملاحظات معماری اختصاص دارد در مورد درز انقطاع چنین آورده شده است:

برای حذف و یا کاهش خسارات ناشی از ضربه ساختمان های مجاور به یکدیگر، ساختمان ها باید با پیش بینی درز انقطاع از یکدیگر جدا شده و یا با فاصله ای حداقل از مرز مشترک با زمین های مجاور ساخته شوند و فاصله درز انقطاع باید با مصالح کم مقاومت که در هنگام وقوع زلزله در اثر برخورد دو ساختمان به آسانی خرد می شوند، پر بشود به طوری که پس از زلزله به راحتی قابل جایگزینی و بهسازی باشد.

هم چنین استاندارد 2800 در ادامه برای ساختمان های 8 طبقه و کمتر میزان این فاصله را برابر با پنج هزارم ارتفاع سازه از روی تراز پایه تعیین می کند. منظور از تراز پایه، ترازی از ساختمان است که در هنگام زلزله از آن تراز به پایین ساختمان تغییر مکانی نسبت به زمین ندارد و در حین زلزله با زمین حرکت می کند.

برای ساختمان های دارای بیش از 8 طبقه و یا ساختمان ها با اهمیت زیاد و خیلی زیاد مقدار درز انقطاع باید با استفاده از تغییر مکان جانبی غیر خطی سازه تعیین شود. در این حالت مهندس معمار دیگر توانایی تعیین درز انقطاع را نداشته و مهندس طراح سازه باید این مقدار را به مهندس معمار گزارش کند.

در ویدیو زیر که برگرفته از جلسه اول پک آموزش مبانی سازه با تدریس مهندس امیرطه نوروزی می باشد بیشتر با مفهوم درز انقطاع یا انقطاع سازه ای آشنا می شویم.

 

 

  • برچسب:

نظرات

  • ارسال نظرات

    پاسخ