• 02191017183
 • info@paracivil.org

معرفی نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران

مهندسی عمران یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی است که هر ساله انتخاب تعداد بسیار زیادی از افرادی است که قصد ادامه تحصیل پس از مقطع متوسطه در دانشگاه را دارند. در قدیم رشته مهندسی عمران با نام راه و ساختمان شناخته می‌شد. در کشورهای خارجی رشته هایی که با ساخت و ساز در ارتباط باشند به عنوان مهندسی عمران یا CIVIL ENGINEERING شناخته می شوند. دانش آموختگان دانشگاهی به ویژه در حوزه‌های فنی و مهندسی با مشکلات مختلفی در حوزه های مهارتی و عملی مواجه می‌شوند. در عصر حاضر با توجه به اینکه ساخت بناهای مدرن یکی از نیازهای جوامع بشری به شمار می‌رود نیاز به مهندسین عمران خصوصاً در شهرها بیشتر مشهود است و یکی از مقدماتی ترین موارد برای ورود به بازارکار مهندسی عمران آموزش نرم افزارهای مهندسی عمران است.

بنابراین به منظور ورود به بازار کار مهندسی عمران و تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق واجب است تا مهارت های مهندسین عمران به اندازه کافی ارتقا یابد. ما در این مقاله به مهمترین، رایج ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای مهندسی عمران اشاره می‌کنیم.

مهندسی عمران یکی از رشته‌های گروه علوم ریاضی و فنی می‌باشد که طیف بسیار وسیعی از کارها را در بر می‌گیرد بعنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی، اجرا و نظارت ساختمان
 • طراحی، اجرا و نظارت پروژه های صنعتی و سوله
 • راهسازی 
 • سد سازی

 

بیشتر بخوانید: طراحی سازه چیست؟

نرم افزارهای مهندسی عمران

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و فناوری در حوزه ساخت ساز و مهندسی عمران، دیگر تنها نمی شود به مدارک دانشگاهی و تحصیلات آکادمیک بسنده کرد و علاوه بر تحصیلات دانشگاهی باید به  نرم‌افزارهای مرتبط نیز مسلط شد تا بتوان از پس انجام شغل برآمد. نرم افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارند. نرم افزارهای مهندسی عمران در این رشته کاربردهای مختلفی دارند. برای نمونه برخی برای محاسبه و تحلیل سازه ها، برخی برای مدل سازی سه بعدی و شاپ درائینگ و برخی هم برای طراحی به کار می‌روند.

تعدادی از مهم ترین و شناخته شده ترین نرم افزارهای مهندسی عمران را در ادامه معرفی می‌کنیم و به شرح مختصری از عملکرد آنها می‌پردازیم:

 1. نرم افزار اتوکد AutoCAD
 2. نرم افزار ایتبس ETABS
 3. نرم افزار سیف SAFE
 4. نرم افزار سپ SAP
 5. نرم افزار تکلا TEKLA STRUCTURES
 6. نرم افزار رویت Revit
 7. نرم افزار اکسل EXCEL
 8. نرم افزارهای مدیریت پروژه مثل MSP و PRIMAVERA
 9. نرم افزار ژئو استودیو GeoStudio
 10. نرم افزار پلکسیس Plaxis
 11. نرم افزار STAAD Pro

 نرم افزار اتوکد AutoCAD

اولین نرم افزار معرفی شده از گروه نرم افزارهای مهندسی عمران نرم افزار اتوکد از کمپانی AUTODESK می باشد. نرم افزار اتوکد (AutoCAD) یکی از مهم ترین نرم افزارهایی است که هر مهندس عمران باید به آن مسلط باشد. به گفته بسیاری از مهندسان عمران با سابقه نرم افزار اتوکد، مادر نرم افزارهای مهندسی است. این نرم افزار برای نقشه کشی سازه، معماری و صنعتی در ساختمان ها به کار میرود. به جای میز کار و طراحی با دست نقشه‌، به کمک این نرم افزار کاربردی به راحتی می‌توان نقشه کشی انجام داد. علاوه بر آن محیط نرم افزار اتوکد (AutoCAD) به صورت دو بعدی و سه بعدی قابلیت مانور بیشتری را به مهندس عمران می‌دهد و یک نقشه دقیق به سادگی به کمک اتوکد (AutoCAD) طراحی می‌شود. 

نرم افزارهای عمران

 

بیشتر بخوانید: دانلود نرم افزار اتوکد

 

نرم افزار ایتبس ETABS

دومین نرم افزار معرفی شده از گروه نرم افزارهای مهندسی عمران نرم افزار ایتبس ETABS از شرکت CSI می باشد. نرم‌افزار ایتبس (ETABS) یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران است که در زمینه آنالیز و طراحی سازه های فولادی و بتنی استفاده می گردد. به کمک این نرم‌افزار می‌توان تمام المان های سازه را طراحی کرد. قدرت تحلیل غیرخطی استاتیک و دینامیکی را دارد و این یکی از نقاط قوت نرم افزار ایتبس ETABS می‌باشد. با مدل سازی، قدرت تحلیل خطی و غیرخطی، گزارش های گرافیکی و شماتیک، طراحی المان‌ها و .... به مهندس عمران که در فیلد طراحی سازه مشغول به کار است این قدرت را  می‌ دهد که به راحتی تحلیل و مدلسازی را انجام دهد.

 

بیشتر بخوانید: آموزش  نصب و فعالسازی ایتبس

 

نرم افزارهای مهندسی عمران

نرم افزار سیف (SAFE)

چهارمین نرم افزار معرفی شده از گروه نرم افزارهای مهندسی عمران نرم افزار سیف SAFE می باشد. مهندسین عمران به منظور طراحی فونداسیون و دال ها از نرم افزار سیف (SAFE) که گرافیک بالایی دارد استفاده می‌کنند. در نرم افزار سیف رفتار خاک با کمک فنرهای خطی مدل‌سازی می‌شود. این نرم افزار قابلیت تحلیل رفتار غشایی خمشی، پوسته‌ای یا ترکیبی را داراست. 

انواع المان‌های مختلف زیر به کمک نرم افزار سیف (SAFE) طراحی می‌شود:

 • دال‌های بتنی
 • دال‌های یک طرفه
 • دال‌های تحت با کتیبه
 • دال‌های دو طرفه با تیر
 • دال‌های پس کشیده با تیر
 • دال تخت پس کشیده
 • فونداسیون‌ها
 • سقف های بتنی
 • دال‌های تخت
 • دال‌های مجوف

به جهت ورود به حوزه طراحی سازه اولین قدم یادگیری نرم افزارهای ایتبس و سیف است. برای یادگیری این نرم افزارهای میتوانید ازدوره جامع آموزش ایتبس 2019 پاراسیویل استفاده کنید.

نرم افزار تکلا استراکچرز (Tekla Structures)

چهارمین نرم افزار معرفی شده از گروه نرم افزارهای مهندسی عمران نرم افزار تکلا استراکچرز می باشد. نرم افزار تکلا استراکچرز (Tekla Structures) برای تبدیل نقشه های اجرایی به نقشه های شاپ استفاده می‌شود. این نرم افزار یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای مهندسی عمران است که در قدیم با نام (Xsteel) شناخته می‌شد. در نقشه‌های ساخت جزئیات به صورت کلی بیان شده است در حالی که به کمک تکلا استراکچرز (Tekla Structures) نقشه کارگاهی قابل فهم برای خط تولید و کارگران ایجاد می‌شود، علاوه بر آن برای سه بعدی سازی سازه ساختمان و مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) نیز کاربردهای فراوانی دارد. تکلا با مدل‌سازی جزئیات سازه مثل ستون‌ها، پیچ و مهره و جوش و ... مشکلات احتمالی و تداخلات احتمالی سازه با معماری و تاسیسات را قبل از ساخته شدن به مهندسین یادآوری می‌کند که این ویژگی بسیار خوبی برای یک نرم افزار است. به عبارت دیگر با استفاده از این نرم افزار شما قبل از ساخته شدن سازه، میتوانید به کمک تکلا قسمت ها و طبقات مختلف سازه با ریزترین جزییات اجرایی مورد بررسی قرار دهید.

از جمله کاربردهای دیگر تکلا می توان به قابلیت متره و براورد مصالح در این نرم افزار اشاره کرد. امروزه از نرم افزار تکلا علاوه بر سازه های فولادی در سازه های بتنی هم استفاده های بسیار زیادی میتوان کرد که متاسفانه تعداد افرادی که به مدلسازی و شاپ سازه های بتنی در تکلا مسلط باشند بسیار کم بوده واین اتفاق یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که توانایی شاپ انواع سازه های فولادی و بتنی با تکلا را دارند می باشد.

 

نرم افزارهای عمران

 

بیشتر بخوانید: آموزش نرم افزار تکلا

نرم افزار سپ SAP2000

نرم افزار SAP2000 یکی دیگر از محصولات شرکت CSI می باشد که از آن برای تحلیل و طراحی انواع سازه های غیر ساختمانی استفاده می شود. این نرم افزار از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به نرم افزار ETABS بوده که نسبت به آن قابلیت های بیشتری به ما میدهد، قابلیت هایی مثل توانای تحلیل رفتار پوسته ها. از نرم افزار SAP همواره به عنوان یکی از قوی ترین ابزارهای تحلیل انواع سازه ها یاد می شود. کاربردهای SAP شامل:

 • تحلیل خطی و غیرخطی المان ها
 • تحلیل رفتار غشایی و پوسته‌ای
 • سیستم مختصات چندگانه
 • طراحی پل ها
 • تحلیل استاتیکی و دینامیکی سازه ها

نرم افزار سپ SAP یکی از قویترین نرم افزارهای مهندسی عمران در حوزه سازه است.

نرم‌افزار ژئو استودیو  GeoStudio

نرم‌افزار ژئواستودیو (GeoStudio) نرم افزار دیگری است که در زمینه نرم افزارهای مهندسی عمران برای محاسبات پیچیده ژئوتکنیکی به کار می‌رود. نرم‌افزار ژئواستودیو دارای کتابخانه ای کامل از رفتارهای خاک است و به کمک این کتابخانه مهندسین فعال در حوزه ژئوتکنیک و مکانیک خاک آزادی عمل بیشتری در مدل‌سازی دارند. کاربرد اصلی این نرم افزار پیش‌بینی رفتار خاک، بررسی تنش و کرنش، جریان، جابجایی، تحلیل پایداری شیروانی‌ها، پایداری سدهای خاکی تحلیل دینامیکی سازه ها، مدلسازی نیلینگ، شبیه سازی پدیده نشست، شبیه‌سازی تغییر شکل زمین، شبیه سازی انتقال گرما و جرم در خاک و سنگ، شبیه سازی روانگرایی در خاک مستعد است.

نرم افزار پلکسیس Plaxis

نرم افزار پلکسیس یکی دیگر از نرم افزارهای مهندسی عمران  است که در زمینه ژئوتکنیک کاربرد دارد. برای تحلیل و مدل‌سازی تغییر شکل‌ها و پایداری‌ها به کار می‌رود. پلکسیس به وسیله المان‌های مثلثی می‌تواند خاکبرداری و خاکریزی مرحله‌ای را مدل‌سازی کند. در تحلیل سازه هایی مثل تونل، خاکریز، گودبرداری، فونداسیون و معادن از پلکسیس استفاده می‌شود.

نرم افزار اکسل Excel

نرم‌افزار مایکروسافت اکسل توسط بیشتر مهندسین عمران برای انجام محاسبات استفاده می شود. اکسل کاربردهای بسیار گسترده ای دارد که تسلط بر همه آنها لازمه کار مهندس عمران نیست ولی باید تا حدودی به فرمول نویسی مسلط بود تا بتوان از پس انجام محاسبات سازه ها برآمد. در اغلب پروژه های عمرانی از نرم افزار اکسل استفاده می‌شود. توانایی فرمول‌ نویسی در اکسل یکی از مهم‌ترین توانایی های یک مهندس عمران  است.

نرم افزار رویت REVIT

نرم افزار رویت  Revit یکی دیگر از نرم افزارهای مهندسی عمران است. نرم افزار رویت برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا BIM استفاده می شود. در مهندسی عمران، معماری و شهرسازی برای مدل سازی ساختمان با جزئیات از نرم افزار رویت استفاده می‌شود.

 

بحث درباره این مقاله

نظرات

 • 447 1400/11/08 18:08
  تعریف نشده است علی رضایتی

  با سلام و وقت بخیر میخواستم بپرسم در ایران بیشتر از کدوم یک از ورژن های نرم افزار ایتبس استفاده می شود؟

  پاسخ
  1122 1401/02/26 15:29
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال447

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر باشه در حال حاضر ورژن های 2016، 2019 و 2020 بیشترین استفاده و کاربرد را در شرکت ها مهندسی مشاور طراحی سازه دارند.

  پاسخ
  922 1401/01/17 23:59
  تعریف نشده است حمید صالحی

  سلام.من آموزش Tekla رو از شما تهیه کردم بی زحمت یه لینک برای دانلود نرم افزار Tekla Structures ورژن 2017 معرفی کنین.

  پاسخ
  1123 1401/02/26 15:29
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال922

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر داخل پنل کاربری شما لینک های دانلود نرم افزار تکلا قرار داده شده است.

  پاسخ
  1057 1401/02/11 16:39
  تعریف نشده است شیوا شیرافکن

  سلام وقتتون بخیر بسیار تشکر می کنم بابت این مقاله مفید و عالی لطفا در مورد BIM و نقش تکلا در آن کمی بیشتر توضیح بفرمائید آیا با توجه به معنی BIM که همان مدل سازی اطلاعات ساختمان می باشد تکلا به تنهایی برای BIM کافی است؟ و یا به مهارت ها و دانش دیگری هم نیاز داریم ؟

  پاسخ
  1124 1401/02/26 15:31
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1057

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر نرم افزار تکلا یکی از انواع نرم افزارهای حوزه BIM است ولی برای این حوزه کافی نیست به عنوان مثال موارد مربوط به معماری بیشتر از نرم افزار رویت استفاده می شود.

  پاسخ
  1078 1401/02/17 17:11
  تعریف نشده است احمد خالقی

  سلام مهندس جان ممنون از مطلب خوبتون آیا این نرم افزار ها همگی قابلیت لینک شدن با یکدیگر را هم دارند ؟ با سپاس

  پاسخ
  1125 1401/02/26 15:32
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1078

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر بسیاری از نرم افزارهای ذکر شده قابلیت لینک شدن به یکدیگر رو دارن.

  پاسخ
  1089 1401/02/19 16:28
  تعریف نشده است فاطمه دانش پژوه

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر با تشکر از مقاله جالبی که منتشر کردید فقط موضوع اینجاست که برای اغلب نرم افزار ها عکسی از محیط اون برنامه برای آشنایی بیشتر قرار دادید ولی برای نرم افزار سیف تصویری در این مقاله وجود نداره و با توجه به اینکه در متن ذکر شد که این نرم افزار دارای محیطی گرافیکی و قابلیت هایی گسترده می باشد بهتر بود که از تصویر محیط این برنامه هم در متن مقاله استفاده می شد. بسیار ازتون سپاسگزارم و امیدوارم روز به روز بهتر بشین چون واقعا یکی از بهترین ها و حرفه ای ترین ها در صنعت ساختمان هستید.

  پاسخ
  1126 1401/02/26 15:33
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1089

  سلام مهندس دانش پژوه عزیز ممنونم از لطفتون، برای اطلاعات بیشتر به صفحه دانلود نرم افزار SAFE مراجعه کنین.

  پاسخ
  1103 1401/02/22 12:05
  تعریف نشده است حسین آدمی

  سلام و درود مهندس جان نرم افزار تکلا استراکچر چگونه می تواند در BIM نقش داشته باشد ؟ لطفا توضیح بفرمائید و یا منبع مناسبی معرفی کنید با سپاس

  پاسخ
  1172 1401/03/01 14:17
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1103

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر یکی از کاربردهای نرم افزار تکلا قابلیت مدل کردن تمامی اجزای سازه ای و تاسیسات می باشد. با استفاده از این قابلیت میتوانید قبل از شروع عملیات اجرای ساختمان تمامی تداخلات احتمالی را بررسی کرده و در صورت نیاز راهکاری برای آن پیدا کنید.

  پاسخ
  1112 1401/02/24 14:23
  تعریف نشده است سیاوش رمضان زاده

  سلام و درود مهندس جان بسیار مقاله مفید و جالبی بود لطفا یک مقاله هم درباره تفاوت ها ی رویت و تکلا منتشر بفرمائید آیا در مدل سازی سازه ها می‌توان با یادگیری پیشرفته تکلا از یادگیری رویت بی نیاز شد ؟ با سپاس

  پاسخ
  1173 1401/03/01 14:18
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1112

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر این 2 نرم افزار در عین مشابهت هایی که  با یکدیگر دارند تفاوت هایی نیز باهم دارند که همواره توصیه به یادگیری هر دو آن ها از طرف خبرگان BIM می شود.

  پاسخ
  1131 1401/02/26 17:25
  تعریف نشده است نرگس ایزدپناه

  سلام و درود بسیار مقاله جالب و کاملی بود لطفا در مورد بخش های سه بعدی در اتوکد و قابلیت های این نرمافزار در این بخش نیز توضیح بفرمائید

  پاسخ
  1174 1401/03/01 14:19
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1131

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر ممنونم از لطف شما چشم حتما.

  پاسخ
  1141 1401/02/28 15:48
  تعریف نشده است غلام رضا دارابی

  سلام و درود بسیار مقاله خوبی بود لطفا بفرمائید که تکلا بیشتر به اجرا مرتبط می باشد و یا به بهینه شدن طراحی کمک می کند ؟

  پاسخ
  1187 1401/03/02 17:03
  تعریف نشده است پیمان جابری

  سلام وقتتون بخیر لطفا در مورد نرم افزارهای مربوط به خاک از جمله نرم افزار پلکسیس و قابلیت های اون بیشتر توضیح بفرمائید با تشکر

  پاسخ
  1198 1401/03/04 16:46
  تعریف نشده است احمدرضا مجدآبادی

  سلام وقتتون بخیر آقای مهندس بسیار مقاله خوبی بود خوشحالم که میبینم تا این حد به کاربردی بودن رشته مهندسی عمران اهمیت میدین لطفا بفرمائید برای مهاجرت بیشتر به کدام یک از این نرم افزار ها نیاز خواهیم داشت مخصوصا مهاجرت به قاره آمریکای شمالی یا استرالیا. با تشکر

  پاسخ

  ارسال نظرات

  پاسخ

مطلع شدن از جدید ترین خبر ها

برای دریافت جدیدترین اخبار و مطلع شدن از جشنواره پاراسیویل ایمیل خود را وارد کنید

اطلاعات خود را وارد کنید.