• 02191017183
  • info@paracivil.org

آموزش طراحی فونداسیون در SAFE

در مقالات قبلی جواب سوال فونداسیون چیست؟ را پیدا کردیم هم چنین با نحوه عملکرد، و با دسته‌ بندی انواع فونداسیون آشنا شدیم. در این مقاله می خواهیم به چگونگی ساخت فایل خروجی از نرم افزار ETABS به نرم افزار SAFE برای طراحی فونداسیون و تعاریف مصالح و مقاطع لازم بپردازیم.

خروجی گرفتن از ایتبس به نرم افزار سیف

طراحی فونداسیون معمولاً در نرم افزار SAFE انجام میشه. بنابراین پس از اینکه مدل سازی در نرم افزار Etabs نهایی شد، ابتدا بایستی  مطابق شکل زیر یک خروجی از نرم افزار Etabs برای نرم افزار SAFE گرفته بشه تا از این پس مراحل طراحی فونداسیون در نرم افزار SAFE انجام بشه.

مسیر دسترسی برای خروجی گرفتن از نرم افزار Etabs به نرم افزار SAFE:

File >  Export >  Story as SAFE V12 .f2k File …

خروجی گرفتن از SAFE به ETABS

شکل 6 خروجی گرفتن از نرم افزار Etabs برای SAFE

نکته:

توجه شود که برای گرفتن خروجی از نرم افزار ایتبس باید فایل در حالت آنالیزشده (RUN) باشه؛ چرا که قراره نیروهایی ایجاد شده در پای سازه به نرم افزار SAFE منتقل بشه. پس از طی مسیر قبلی برای انتقال نیروهای ایجاد شده در پای سازه به نرم افزار SAFE، با پنجره مربوط به تنظیمات فایل خروجی که شامل سه بخش اصلی است، روبرو هستیم.

خروجی ایتبس به سیف

شکل 2 تنظیمات مربوط به فایل خروجی به نرم افزار SAFE

در قسمت اول از پنجره تنظیمات، بایستی پایین‌ترین تراز (Base) رو انتخاب کنید تا نیروهای ایجاد شده در این تراز به نرم افزار SAFE منتقل شود. (جهت طراحی فونداسیون پایین‌ترین تراز انتخاب میشه، بدیهی است جهت طراحی سقف‌ها در نرم افزارSAFE ترازهای دیگه‌ای انتخاب خواهد شد.)

قسمت دوم از این پنجره که با عنوان Load to Export نام گذاری شده، مربوط به نوع بارهای خروجی به نرم افزار SAFE هست که در ادامه کمی بیشتر به توضیح آن می‌پردازیم:

Export Floor Loads Only: با انتخاب این گزینه، تنها بارهای مربوط به کف و تیرهای همان طبقه که در قسمت قبل انتخاب کردیم، در فایل خروجی‌ منتقل میشه.

Export Floor Loads and Load from Above: با انتخاب این گزینه، اثرات بارهای وارده ناشی از طبقات بالایی نیز درنظرگرفته میشه و این بارها با پسوند Above نمایش داده میشن.

Export Floor Loads Plus Column and Wall Distortions: این حالت مشابه حالت دوم بوده با این تفاوت که علاوه بر اثرات بارهای طبقات بالایی، اثرات جابه‌جایی و تغییرمکان ناشی از انواع بارها نیز منتقل میشه.

قسمت سوم این پنجره مربوط به انتقال بارهای و ترکیبات بارگذاری ساخته شده در نرم افزار Etabs است که میشه تمام یا بخشی از این بارها رو به نرم افزار SAFE منتقل کنیم.

وارد کردن فایل در نرم افزار SAFE

پس از اینکه فایل خروجی با پسوند .f2k ذخیره شد، حال فایل ایجاد شده رو از طریق مسیر زیر در نرم افزار SAFE وارد می‌کنیم. (مطابق تصویر)

File >  Import >  SAFE  .F2K  File …

طراحی فونداسیون در SAFE

شکل 3 وارد کردن فایل خروجی ETABS در نرم افزار SAFE

پس از انتقال فایل خروجی به نرم افزار SAFE در صورتی که روی هر گره (محل ستون در فایل اصلی) از فایل منتقل شده راست کلیک کنیم اطلاعات مربوط به اون گره نمایش داده میشه.

مطابق شکل زیر در سربرگ Loads میتونیم تمامی اطلاعات بارهای وارده به این گره رو مشاهده کنیم.

طراحی فونداسیون در سیف

شکل 4 نمایش بارهای وارده به هر گره در نرم افزار SAFE (اطلاعات منتقل شده از فایل Etabs)

⇐ نکته: (محل اثر نیرو در ستون‌های فلزی)

در سازه‌های فلزی محل اثر بارهای وارده (Load Size) نمایش داده نمیشه و بایستی اون رو از بخش اِعمال بارهای نقطه‌ای وارد کرد.

طراحی فونداسیون در سیف 2016

شکل 5 واردکردن دستی محل اثر اعمال بار در سازه‌های فولادی  (پنجره اِعمال بارنقطه‌ای)

برای مشخص کردن ابعاد محل اثر نیروی ستون در سازه‌های فولادی، بایستی ابعاد مربع یا مستطیلی هم محور با خودستون که مابین بیس پلیت و ستون قرار می‌گیره رو بدست بیاریم. (مطابق شکل زیر)

طراحی فونداسیون سازه فولادی

شکل 6 نحوه محاسبه ابعاد محل اثرنیرو در ستون‌ فلزی (محاسبه بُعد دیگه هم مشابه هست)

⇐ توصیه:

از اونجایی که در ابتدایِ طراحی سازه، ابعاد صفحه ستون (بیس پلیت) مشخص نیست، توصیه میشه به عنوان یک فرض منطقی ابعاد محل اثر نیرو را در هر دو راستا به اندازه 30 درصد بیشتر از ابعاد ستون فلزی درنظربگیرین.

تعریف مصالح و مقاطع در نرم افزار SAFE

پس از انتقال بارهای وارده از نرم افزار Etabs به SAFE (انتقال فایل) نوبت به تعریف مصالح (بتن و میلگرد) و مقطع فونداسیون در نرم افزار SAFE میرسه. در این قسمت ابتدا از منوی Define > Materials به تعریف بتن و فولاد مورد استفاده در فونداسیون می‌پردازیم.

تعریف مشخصات بتن

مطابق با مبحث نهم ویرایش 99 مدول الاستیسته بتن رو از طریق روابط زیر محاسبه کرده و در نرم افزار وارد می‌کنیم.

مدول الاستیسیته بتن

شکل 7 روابط مدول الاستیسیته مطابق مبحث نهم 99

در تصویر زیر تعریف مشخصات لازم برای بتن با مقاومت فشاری 25 مگاپاسکال (C25) رو مشاهده می‌کنید.

 

بحث درباره این مقاله

37 0 98

نظرات

  • ارسال نظرات

    پاسخ

مطلع شدن از جدید ترین خبر ها

برای دریافت جدیدترین اخبار و مطلع شدن از جشنواره پاراسیویل ایمیل خود را وارد کنید

اطلاعات خود را وارد کنید.