• 02191017183
  • info@paracivil.org

آموزش جامع طراحی سقف تیرچه بلوک به صورت دستی و نرم افزاری

سقف تیرچه بلوک به دلیل مزایایی که دارد مرسوم ترین سقف ها در سازه های ساختمانی در کشور ما است، لذا یادگیری ضوابط طراحی و اجرای آن بر هر مهندسی واجب است. در اين مقاله سعی شده است که ضمن معرفي سقف تيرچه بلوک و اجزای آن، ضوابط طراحی سقف تیرچه بلوک و همچنین نحوه تعریف آن ها در نرم افزار ایتبس ارائه مي شود. همچنین به طور کامل به کنترل خیز به صورت تقریبی و دقیق که یکی از مهم ترین بخش ها طراحی سقف تیرچه بلوک است، پرداخته شده است. در نگارش این متن از نشریه 543 و مبحث نهم ویرایش 99 و دیگر استانداردها و آیین نامه های مربوطه استفاده شده است.

آشنایی با سقف تیرچه بلوک

سقف­ها به قسمتی از ساختمان اطلاق می­شود که وظیفه­ ی اصلی آن­ها انتقال نیروهای ثقلی به سایر اعضای باربر سیستم سازه ­ای است. همچنین در هنگام زلزله سقف ­ها بخشی از نیروهای جانبی ایجاد شده را به سیستم باربر جانبی منتقل می­کند که به این اعضای افقی انتقال ­دهنده ­ی نیروهای جانبی، دیافراگم می­گویند. سقف­ ها باید در برابر تغییرشکل ­های افقی که در میان صفحه­ ی آن ایجاد می­شود، مقاومت و سختی کافی را دارا باشد.

یکی از انواع سقف های بتنی که استفاده از آن ها در کشور ما بسیار رایج است، سقف تیرچه بلوک هستند. سهولت در اجرا و طراحی به همراه صرفه ی اقتصادی موجب محبوبیت این سقف ها شده است.

 

سقف تیرچه بلوک

 

با یک ساده سازی مهندسی سقف را می توان به چند تیر موازی هم تبدیل کرد، که این تیرهای موازی را به صورت جداگانه طراحی می کنند، به این نوع سقف ها، سقف های یک طرفه می گویند. سقف های تیرچه بلوک جزئی از این دسته سقف ها هستند. سقف های یک طرفه با عملکرد خمشی بارهای ثقلی را به تکیه گاه های دو طرف خود (و نه چهار طرف) منتقل می کنند. این تیرهای موازی را به صورت Tشکل طراحی می کنند.

همانطور که می دانیم بتن در برابر نیروهای فشاری مقاومت قابل قبول و خوبی داشته، ولی در برابر نیروهای کششی مقاومت پایینی بسیار پایین تری دارد به طوری که مقاومت کششی بتن عموما حدود 10 درصد مقاومت فشاری آن در نظر گرفته می شود.

در اعضای بتن آرمه یکی از اساسی ترین فرضیات آن است که نیروهای کششی توسط میلگردها تحمل شده و از باربری بتن در کشش صرف نظر می گردد. از آن جایی که بتن وزن نسبتا بالایی نیز دارد و از طرفی قسمتی از آن که تحت کشش قرار میگیرد در باربری هم نقشی ایفا نمی کند تلاش می شود تا جایی که ممکن است از میزان بتن در ناحیه کششی کم کرد. البته باید توجه داشت که نمی توان بتن کششی را از بین برد چرا که یکی دیگر از کاربردهای بتن کششی نگه داری آرماتور ها و خاموت ها می باشد

اجزای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک دارای اجزای مختلفی است که در ادامه به بررسی هریک از این اجزای تشکیل دهنده خواهیم پرداخت. این اجزا عبارتند از:

 

  • تیرچه ها
  • بلوک های میانی
  • آرماتورهای مورد استفاده در سقف که خود دارای انواع گوناگونی است
  • دال بتنی روی تیرچه ها که به صورت درجا ریخته می شود

 

تیرچه

همان طور که از نام  سقف تیرچه بلوک هم مشخص است، تیرچه یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده از این المان باربر است. استفاده از تیرچه های بتنی و فولادی با جان باز در این سقف ها بسیار رایج است که در ادامه تصاویر هر کدام برای شما قابل مشاهده می باشد.