• 02191017183
 • info@paracivil.org

ویدئو

"مهندس عمران موفق" کیست و چه ویژگی هایی دارد؟ + ویدیو

مدت زمان آموزش: ۱۶ دقیقه

مدرس : مهندس امیرطه نوروزی

مهندس عمران موفق کیست و چه ویژگی هایی دارد؟ مسیر پولدار شدن مهندس عمران و ثروت آفرینی در این رشته از چه طریقی است؟ یکی از سوالاتی که همواره برای یک دانشجو یا فارغ التحصیل رشته های مهندسی خصوصا مهندسی عمران به وجود می آید این است که مسیر موفقیت در این رشته کدام است. در این پادکست از زبان مهندس امیرطه نوروزی قدم های ورود به بازار کار و ثروت آفرینی را مرور می کنیم.

موفقیت مجموعه ای از قدم های مرحله به مرحله، کوچک، تکراری و مستمر است اگر در این مسیر به هر دو دسته مهارت های سخت و نرم مجهز شوید قطعا موفقیت حاصل می‌شود. در این مطلب به تشریح کامل گام هایی می‌پردازیم که یک فارغ التحصیل از مرحله صفر باید بپیماید تا به موفقیت و ثروت آفرینی در بازار کار مهندسی دست یابد. (فرض بر این است که مرحله Knowledge (کسب دانش) در دانشگاه یا دوره های آموزشی اتفاق افتاده باشد.) 

قدم اول موفقیت در مهندسی، مشخص کردن زمینه کاری

برای موفقیت در بازار کار ابتدا باید مشخص کنید که در چه زمینه ای علاقه و استعداد دارید.

بعد از آنکه دقیقا مشخص شد در چه زمینه ای می‌خواهید کار کنید قدم بعدی کسب مهارت (skills) و نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران در آن زمینه به خصوص می‌باشد. در این مرحله زمان آن است که با یک نگرش درست و پس از کسب مهارت های تخصصی وارد دروه کارآموزی یا استخدام با حقوق کم ‌شوید. سپس در طول سال‌ها تلاش کنید تا به نقطه ای برسید که برای شرکت یا سازمان درجه یک و پولساز باشید وقتی به چنین نقطه ای رسیدید، دو انتخاب خواهید داشت؛ یا می توانید خویش فرما شوید (حقوقی یا حقیقی) و یا می‌توانید مدل کار تیمی را انتخاب کنید. 

همانطور که بهترین و بزرگ ترین شرکت های دنیا در نهایت به سطحی رسیدند که به یک هیات مدیره قوی دست یافتند و یک تیم قوی تشکیل دادند. شما نیز می‌توانید به عنوان هدف نهایی خود مدل کار تیمی را به جای مدل های سنتی کارآفرینی در نظر بگیرید. زیرا مدل کار تیمی در بسیاری از شرکت ها بسیار موفقیت آمیز بوده است. اساسا این تفکر که برای موفقیت همه باید کارآفرین باشند اشتباه است و از آموزش های انگیزشی نادرست نشأت می‌گیرد؛ بعضی از این آموزش ها هیچ مبنای علمی ندارند و تنوع تیپ های شخصیتی و روحیات افراد مختلف را در نظر نمی‌گیرند. نمونه های موفق Team Work در بسیاری از نقاط جهان نشان داده اند مدل های جدیدی برای موفقیت در کسب و کار به وجود آمده است که می‌توانند برای برخی افراد بسیار مناسب تر باشند.

گام های موفقیت در بازار کار مهندسی

شخص صفر در بازارکار مهندسی یک فارغ التحصیل است حتی اگر فارغ التحصیل ارشد و دکتری باشد تا زمانیکه درآمدی از دانش مهندسی خود کسب نکرده باشد صفر مطلق محسوب می شود زیرا هیچ گونه تجربه و درآمدی از بازار کار ندارد.

برای موفقیت در بازار کار باید بدانیم به کجا می‌خواهیم برویم ابتدا باید مشخص کنیم که هدف ما کارکردن در کدام شاخه از بازارکار مهندسی است. به عنوان مثال کسی که می‌خواهد در شاخه اجرای ساختمان بتنی فعالیت داشته باشد در همان زمینه باید مهارت کسب کند و یا کسی که می خواهد وارد بازار طراحی سازه شود باید مهارت های طراحی را کسب نماید.

دنیای مهندسی امروز بسیار تخصصی شده و دیگر مثل سال های قبل نیست که یک مهندس عمران بتواند همزمان هم متره و براورد انجام دهد هم صورت وضعیت نویسی، هم طراحی سازه و نظارت ساختمان.

موفقیت در مهندسی عمران

امروزه مهندسی عمران به مهارت های تخصصی نیاز دارد و به گونه ای گسترش یافته است که شما حتی اگر بخواهید هم نمی‌توانید هم زمان در تمام زمینه های عمرانی فعالیت و تخصص داشته باشید.

در دنیای امروز داشتن چند تخصص و کارکردن در تمام آن زمینه ها نه تنها اثر مثبتی بر موفقیت ندارد بلکه شما را عقب می اندازد. زیرا اگر به یک کارفرما بگویید که من هم طراحی می کنم هم نظارت و هم اجرا، احتمالا با خودش فکر می کند که چنین شخصی در هیچ یک از این زمینه ها حرفه ای نیست بنابراین زیاد به شما اعتماد نخواهد کرد. پس تخصصی کار کردن در هر یک از زمینه های عمرانی و انتخاب درست حوزه کاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. البته تخصصی بودن کار یک مهندس به این معنا نیست که نباید از بقیه شاخه های مهندسی بداند بلکه به این معنا است که نباید در تمام زمینه ها به دنبال تخصص و کسب درآمد باشد. سعی کنید در دانش مهندسی خود همچون یک اقیانوس وسیع و کم عمق و در حرفه کاری خود همچون یک چاه عمیق باشید یعنی گستره وسیع و تیترواری از همه چیز بدانید اما در یک زمینه حرفه ای و متخصص شوید. به عنوان مثال شما به عنوان یک مهندس طراح سازه نمی توانید فقط طراح سازه بوده و دید اجرایی و نظارتی نداشته باشید چرا که قطعا در این حالت خروجی کار شما طرحی پر از ایراد و اشکالات است که موجب از بین رفتن اعتبار شما به عنوان یک مهندس می شود. لذا برای تبدیل شدن به یک مهندس طراح سازه، علاوه بر آموزش مهارت های مهم این حوزه مثل آموزش صفر تا صد نرم افزار ایتبس ، تسلط بر آیین نامه ها و نشریات مرتبط، تسلط بر طراحی اتصالات فولادی و نقشه کشی سازه به موارد دیگری نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

شما می‌توانید به جز تخصص اصلی تان در سایر زمینه ها دانش و مهارت هم داشته باشید. شاید آن مهارت های فرعی حتی دیده نشوند اما بتوانند به مهارت اصلی شما کمک کنند. بگذارید شما را فقط با یک مهارت بشناسند حتی اگر چندین مهارت دیگر هم دارید. این موضوع که از بقیه مهارت هایتان نامی به میان نمی‌آید نه تنها بد نیست بلکه برای جایگاه شغلی شما بسیار هم خوب است رعایت چنین مرز باریکی در بازار کار بسیار حساس و مهم است یعنی چندین مهارت را برای کمک به کار و مهارت اصلی تان بدانید اما بگذارید شما را فقط با یک تخصص بشناسند و از دیگر مهارت های شما چیزی گفته نشود. مثلا اگر طراح خوبی هستید و در کنار آن دید اجرایی قوی دارید می‌توانید از آن برای طراحی بهتر و یا برای مشاوره های دلسوزانه به کارفرما مثل نظارت عالیه ساختمان استفاده نمایید.

 

نظرات

 • 287 1400/10/27 11:58
  تعریف نشده است Mina

  سلام وقتتون بخیر ممنون از مطالب خوبتون ولی میشه لطفا بفرمائید اگر کسی به هر دو زمینه اجرا و طراحی علاقه داشته باشه باید چطور و از کجا شروع کنه؟

  پاسخ
  911 1401/01/15 10:46
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال287

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر و خوشی باشه، بینین برای ورود به حوزه طراحی سازه باید به طراحی انواع سازه های فولادی و بتنی رایج باشین و اگر دانشتون در این زمینه نقص داره باید آموزش طراحی سازه ببنین، هم چنین برای ورود به حوزه اجرا هم به همین ترتیب هست و باید علاوه بر دیدن آموزش، کاراموزی در کارگاه و دیدن اتفاقات از نزدیک رو سپری کنین.

  پاسخ
  905 1401/01/14 15:59
  تعریف نشده است علی محمدی

  سلام مهندس نوروزی عزیز ممنونم از لطفتون مطالب بسیار کامل و جامع بود سوالی که داشتم این هست که در حال حاضر من دانشجوی ترم آخر کارشناسی هستم برای شروع کارآموزی در این حوزه چه مهارت هایی نیاز هست؟

  پاسخ
  912 1401/01/15 10:48
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال905

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر باشه، شما در حال حاضر چه مهارت ها و توانایی هایی برای ورود به حوزه طراحی سازه دارین و چقدر با این حوزه آشنایی دارین؟

  پاسخ
  921 1401/01/17 12:46
  تعریف نشده است راضیه موسوی

  سلام وقتتون بخیر برای ورود به حوزه طراحی سازه چه آموزشی رو پیشنهاد میکنین؟

  پاسخ
  925 1401/01/18 10:21
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال921

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر دوره آموزش طراحی سازه پاراپلاس رو برای شروع میتونه بسیار مفید باشه براتون.

  پاسخ
  945 1401/01/20 17:36
  تعریف نشده است ابوالفضل مقصودی

  سلام برای کسی که میخواد از صفر شروع بکنه طراحی سازه و بسیار علاقه مند هست و اطلاعات زیادی ندارخ در این زمینه باید با چه اموزشی شروع بکنه ؟

  پاسخ
  950 1401/01/21 15:19
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال945

  سلام مهندس وقتتون بخیر برای شروع ورود به بحث طراحی سازه در صورتی که صفر هستین استفاده از پک مبانی سازه و در ادامه دوره آموزش پاراپلاس پیشنهاد می شود.

  پاسخ
  1193 1401/03/03 17:43
  تعریف نشده است فرشته برزگر

  سلام مهندس جان به نظر شما برای یک مهندس طراح خوب شدن به چه فاکتورهای مهمی نیاز داریم ؟

  پاسخ
  1201 1401/03/05 11:31
  پشتیبانی پاراسیویل پشتیبانی پاراسیویل admin ارسال1193

  سلام مهندس برزگر وقتتون بخیر باشه، برای ورود به حوزه طراحی سازه و تبدیل شدن به یک طراح سازه مطرح و برند اولین قدم لازم است تا درک درستی از این جایگاه شغلی داشته و توانایی های مدنظر این جایگاه شغلی را به دست آورید. توانایی هایی مثل تفسیر بندهای آیین نامه، مهارت کار با نرم افزار های طراحی سازه، تفسیر نتایج نرم افزار و … برای اطلاعات بیشتر به صفحه طراحی سازه مراجعه کنین.

  پاسخ
  1225 1401/03/08 19:40
  تعریف نشده است سیما احمدوند

  سلام و درود آیا شما پکی برای آمادگی و تسلط بر نظارت ساختمان ها دارید ؟

  پاسخ
  1370 1401/03/26 15:34
  تعریف نشده است هدیه صادقی

  چقدر این صحبت ها کامل و جامع بود واقعا مثل یک نقشه راه تمام مسیر برام روشن شد سپاس بی کران 🙏🙌🌹

  پاسخ

  ارسال نظرات

  پاسخ

مطلع شدن از جدید ترین خبر ها

برای دریافت جدیدترین اخبار و مطلع شدن از جشنواره پاراسیویل ایمیل خود را وارد کنید

اطلاعات خود را وارد کنید.