• 02191017183
 • info@paracivil.org

قبولی در آزمون محاسبات و چالش ها

مشخصات مقاله

 • تعداد صفحات:9 صفحه
 • اخرین تغییرات : 1400/09/14
 • تعداد بازدید ها: 135 نفر
 • بازخوردها:

آزمون محاسبات عمران یکی از مهمترین و البته پرچالش­ترین آزمون­های این رشته می­باشد که در سالیان اخیر نیز همواره دارای پیچیدگی و دشواری­هایی نیز بوده است. بررسی ساختاری سوالات آزمون دوره ­های اخیر نشان می­دهد که هدف طراحان بیشتر مورد سنجش قرار دادن قدرت محاسباتی و تجزیه و تحلیل داوطلبان در کمترین زمان ممکن می­باشد. همچنین بررسی نتایج آزمون­های سالیان اخیر نشان می­دهد که میزان آمار قبولی در این آزمون نسبت به آزمون­ نظارت و اجرا بسیار کمتر و در حدود 3 درصد آمار شرکت­کنندگان در این آزمون می­باشد. بنابراین قبولی در این آزمون نیازمند یک مطالعه هدفمند با برنامه زمان­بندی مناسب می­باشد.

سرفصل‌های مقاله 

آشنایی با آزمون­ محاسبات

مراحل آماده­ سازی برای آزمون محاسبات

چالش­ های روز آزمون

آشنایی با آزمون محاسبات

مهندسان عمران سه سال پس از تاریخ فارغ التحصیلی می­توانند در آزمون ­های نظام مهندسی عمران  شرکت نمایند. بعد از قبولی در این آزمون مهندسین می­توانند پروانه اشتغال به کار طراحی خود را از  سازمان نظام مهندسی دریافت نموده و در این حوزه مشغول به کار شوند. تعداد سوالات در این آزمون 60 سوال بوده و حد نصاب قبولی پنجاه درصد می­باشد. یعنی هر داوطلبی که بتواند به این حدنصاب برسد می­تواند پروانه اشتغال خود را دریافت نماید. لازم به ذکر است این آزمون به صورت تستی بوده و همچنین نمره منفی به هر سوال اشتباه تعلق می­گیرد. مدت زمان آزمون نیز چهار ساعت (240 دقیقه) بوده و به ازای هر سوال به طور میانگین تنها چهار دقیقه فرصت برای پاسخگویی وجود دارد. در دوره­ های اخیر نیز سوالات آزمون به سمت سوالاتی مفهومی و پیچیده رفته به طوری که قبولی در این آزمون بدون داشتن یک مطالعه دقیق و هدفمند بسیار سخت شده است. با توجه به این نکته حداقل داشتن یک برنامه مطالعاتی هدفمند 6 ماهه با میزان مطالعه روزانه 6 ساعت و زدن تست کافی از شروط اصلی قبولی در این آزمون می­باشد.

منابع آزمون محاسبات

منابع مطالعاتی این آزمون و همچنین متوسط سوالات طرح شده از هر مبحث شامل موارد زیر می­باشد:

 • مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (بارهاي وارد بر ساختمان)-(5 الی 7 سوال)
 • مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی­ سازی)-(4 سوال)
 • مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان­های با مصالح بنایی)-(4 سوال)
 • مبحث نهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان­های بتن­آرمه)-(16 الی 18 سوال)
 • مبحث دهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان­های فولادی)-(15 الی 16 سوال)
 • آئين‌نامه طراحي ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)-(8 الی 10 سوال)
 • تحليل سازه-(4 الی 5 سوال)
 • استاتیک، مقاومت مصالح (در حد اطلاعات دانشگاهي)
 • مكانيك خاك، گودبرداري، پی سازی و سازه هاي نگهبان

مراحل آماده ­سازی برای آزمون محاسبات

در بخش قبل عنوان کردیم از کدام یک از مباحث آیین­ نامه تست­ های بیشتری مطرح می­شود و کدام یک از مباحث از نظر تعداد تست ­های مطرح شده در آزمون دارای اهمیت بیشتری می­باشد. ذکر این نکته نیز مهم است تا بگوییم مشخص کردن این بودجه ­بندی به این معنا نیست که می­توانیم مطالعه مبحثی را از برنامه خود حذف کرده و یا آنکه به آن بی توجهی داشته باشیم. بلکه هدف از این کار آن است تا با تمرکز بیشتر برروی مباحث مهم­ تر و مطالعه عمیق­ تر تست­ه ای بیشتری را از این مباحث حل کنیم تا آمادگی و تسلط خود را در این مباحث بیشتر کنیم.

همانطور که گفته شد سوالات مطرح شده در آزمون­های اخیر از این مباحث بسیار مفهومی­ تر شده و به صورت ترکیبی از بندهای مختلف آیین­ نامه مطرح شده است. به همین دلیل صرفا با مطالعه مستقیم بندهای آیین ­نامه پاسخگویی به سوالات در جلسه آزمون امکان­پذیر نمی­باشد. بنابراین قبولی در این آزمون نیازمند یک مطالعه هدفمند با برنامه­ ریزی دقیق می­باشد. علاوه بر این انتخاب یک منبع مطالعاتی مطمئن نیز می‌تواند به روند مطالعاتی بسیار کمک کرده و تاثیر چشمگیری در نتیجه داشته باشد.

امروزه برای آمادگی و شرکت در این آزمون منابع مختلفی وجود دارد. بسیاری از آموزشگاه­ ها نیز به برگزاری کلاس­های آمادگی آزمون محاسبات پرداخت ه­اند اما متاسفانه هرکدام تنها به آموزش و یادگیری مباحث پرداخته و کمتر به تکنیک­های تست­زنی، آزمون ­دهی و مدیریت زمان پرداخت ه­اند. علاوه بر آن پس از اتمام کلاس­های حضوری هیچ‌گونه دسترسی به مدرس دوره وجود ندارد و افرادی که در کلاس­های حضوری شرکت کرده‌اند پس از اتمام دوره برای رفع اشکالات و ابهاماتی که هنگام مطالعه دروس با آن مواجه می­شوند دچار مشکل خواهند شد.

بنابراین با توجه به اهمیت قبولی در این آزمون و صرف زمان نسبتا طولانی، انتخاب یک منبع مناسب بسیار حائز اهمیت می­باشد. همچنین با توجه به مشکلات عنوان شده در مورد کلاس ­های حضوری استفاده از پک ­های جامع آمادگی آزمون محاسبات یک منبع مناسب تلقی می­شود. در مجموعه آموزشی پاراسیویل نیز تصمیم بر آن شد تا با تولید یک منبع آموزشی مناسب برای داوطلبان علاوه بر پوشش نقاط ضعف آموزش­ های موجود در بازار امکان پشتیبانی آنلاین و تلفنی برای این دوره فراهم شود تا داوطلبان شرکت در این آزمون بتوانند تا روز آزمون هرگونه سوالات و ابهامات خود را بپرسند و مستقیما نیز با مدرس دوره در ارتباط باشند.

برای آمادگی در این آزمون پس از تسلط بر مباحث هر بخش باید شروع به تمرین تست­ زنی کنید و این باور که بسیاری از افراد فکر می­کنند تا روزهای نزدیک به آزمون به علت عدم تسلط کامل بر کلیه مباحث نباید تست زدن را تمرین کنند کاملا اشتباه است. بنابراین باید مدیریت زمان در حل تست­ها را از همان ابتدا یاد گرفت، چون که مهارت­ های لازم برای تست زدن به مرور به دست می­آید نه در ماه آخر مانده به آزمون اصلی!

یکی از راهکارهای مناسب برای تسلط به امر تست ­زنی و افزایش سرعت استفاده از جزوه خلاصه مباحث می­باشد. بدین صورت که شما ‌می­توانید پس از مطالعه هر سرفصل از دروس، نکات و روابط اصلی و اساسی آن بخش را تفکیک کرده و در چند سطر در برگه­ای خلاصه نمایید. همچنین ‌می­توانید جداول و نمودارهایی که می­‌توانند به شما در حل سوالات کمک کنند و باعث افزایش سرعت شما در حل سوالات شوند را به این برگه ­های خلاصه اضافه کنید. در پایان مطالعه کل سرفصل­ها می­بینید که یک جزوه­ای تحت عنوان خلاصه مباحث در اختیار دارید که می‌توانید از آن برای حل تست­ها و سوالات استفاده کنید.

این کار از سردرگمی و اتلاف وقت شما برای حل سوالات در جلسه آزمون تا حد بسیار زیادی جلوگیری می­کند و دیگر نیازی نیست تا برای پیدا کردن پاسخ سوالات چندین صفحه از آیین ­نامه یا جزوات درسنامه را ورق بزنید. علاوه بر این استفاده از یک ماشین حساب مهندسی مناسب نیز می­تواند مکمل بسیار خوبی برای روز آزمون باشد. در استفاده از ماشین حساب حتما این نکته را در نظر بگیرید که تنها از ماشین حسابی در روز آزمون استفاده کنید که از آن در طول مدت چند ماهه مطالعه بهره ‌می­گرفتید و به آن از قبل عادت پیدا کرده‌اید.

همانطور که گفته شد برای تسلط و مدیریت زمان در مقوله تست زنی باید از همان ابتدا و روزهای اولیه مطالعه تمرین کرد. برای این کار به عنوان یک راهکار مناسب می­توان در حین مطالعه تعدادی از تست­ های سال­های گذشته و مربوط به آن سرفصل را جدا کرده و پس از گذشت حداقل ۵ یا شش روز از مطالعه (پایان هر هفته) آزمون­های کوچکی را از خود بگیرید و برای هر تست به طور میانگین به خودتان چهار دقیقه فرصت بدهید و به محض تمام شدن زمان، آزمون را متوقف کنید. در واقع شما با این کار آزمون اصلی را به صورت آزمونک­هایی کوتاه شبیه­ سازی کرده‌اید. پس از اتمام آزمون نیز پاسخ‌های خود را به صورت دقیق تحلیل و بررسی کنید. در ابتدا ممکن است با مشکل زمان­بندی برای حل سوالات مواجه شوید اما با تمرین بیشتر و بیشتر می­توانید بر زمان پاسخگویی به سوالات مسلط شوید.

پس از اتمام مرحله یادگیری مباحث و تکنیک­های مدیریت زمان باید سوالات آزمون­های ادوار گذشته را حداقل و به مقدار ۵ آزمون به صورت کاملا مشابه با شرایط آزمون اصلی برگزار کنید. به این صورت که حتما بر روی یک صندلی بنشینید و کلیه مباحث و منابعی که برای روز آزمون اصلی لازم دارید را کنار خود بگذارید. آزمون را دقیقا مشابه با آزمون اصلی و در مدت زمان ۴ ساعت برگزار کنید و پس از برگزاری هر یک از این آزمون ها حتما در روز بعد کلیه سوالات آزمون را بررسی کنید.

در ادامه در صورت داشتن زمان کافی تا روز آزمون می­توانید یک دوره آزمون تالیفی نیز مشابه شرایط اصلی آزمون برگزار کنید.

چالش های روز آزمون

یکی از مهمترین چالش ­هایی که مهندسین در روز آزمون با آن روبرو هستند مدیریت زمان و تمرکز در جلسه آزمون می­باشد. از جمله عواملی که باعث به وجود آمدن این چالش­ها می‌شود می‌توان به عدم جمع ­بندی و دسته بندی مطالب، به همراه داشتن منابع و جزوات متنوع و پرحجم، آشنا نبودن به شیوه تست­زنی و عدم تجربه کافی برای آزمون اشاره کرد. به همین علت است که ما همواره به داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم تا با یک جمع بندی مناسب و با به همراه داشتن یک جزوه خلاصه به سر جلسه آزمون بروید. بنابراین این دیدگاه که این آزمون یک آزمون جزوه باز (Open book) می­باشد و می‌توان با به همراه داشتن منابع و جزوات متعدد به سوالات پاسخ داد کاملا اشتباه می­باشد. پس داوطلبی در این آزمون موفق خواهد بود که جمع­بندی مناسبی از این مطالب حجیم داشته باشد و از قبل با شبیه­سازی آزمون چندین بار این شرایط را تجربه کرده باشد.

 • برچسب:

نظرات

 • ارسال نظرات

  پاسخ

مطلع شدن از جدید ترین خبر ها

برای دریافت جدیدترین اخبار و مطلع شدن از جشنواره پاراسیویل ایمیل خود را وارد کنید

اطلاعات خود را وارد کنید.